Gondolatok, érdekességek

A szépség nem más, mint lelki esztétikum,
és megszépít minden, ami jobb emberré tesz.

SLS ami szószerint mindent IS visz!

Tudod mi a közös az ipari tisztítószerekben, a rovarirtókban, a mosogatószerben, a tusfürdőben és akár gyermeked fogkrémében?

Az összetevő, ami miatt ezek mind olyan szuperül habzanak: a Sodium Lauryl Sulfate, vagy ahogy talán többen ismerik, az SLS.

Az SLS az egyik legelterjedtebb tisztítószer összetevő, még ha nem is hallottál róla korábban. Egy átlagos tusfürdő, sampon, habfürdő összetevői között az SLS vagy egyéb alternatívája a második az összetevők között. Erős zsíroldó anyagként nemcsak a zsíros szennyeződéseket távolítja el a bőrről, hanem a bőr saját felső, zsíros rétegét is. Ennek révén hozzájárul a bőr faggyútermelési mechanizmusának egyensúlytalanságához (zsíros haj) vagy éppen a bőr szárazságához. Ha te is úgy érzed, hiába kened magadat egyfolytában testápolóval, a bőröd mégis száraz, akkor a háttérben akár az SLS-tartalmú tusfürdőd is állhat.

Mi az az SLS (Sodium Lauryl Sulfate)?

A nátrium (sodium) lauril szulfát (SLS) az egyik legelterjedtebb tisztítószer, tisztálkodási szer hatóanyag. Hatékony zsíroldó vegyület (anionos felületaktív anyag) segít eltávolítani a zsíros, olajos szennyeződéseket akár a bőrünkről, a hajunkról, a szánkból vagy bárhonnan a lakásban, edényeinkről, a csempéről, padlóról. Az SLS-t széles körben alkalmazzák mert számos kedvező tulajdonsága van, nemcsak mosásra jó, de alkalmas nedvesítésre és habképzésre is. Megtaláljuk ipari tisztítószerekben, például autómosó, ipari zsírtalanító anyagokban, háztartási felmosó szerekben, de tusfürdőkben, samponokban, szappanokban, habfürdőkben sőt még fogkrémekben is.

Az SLS alternatívái sajnos szinte ugyanolyan ártalmasak.

Fontos tudni, hogy „zöldebbnek” tűnő nátrium coco-szulfát (Sodium coco-sulphate, SCS) a gyakorlatban szinte ugyanaz, mint az SLS, csak kevésbé tisztított kókuszolajból készül, ezért kevésbé habzik és változó a hatékonysága. Az SLS-t gyakran kevésbé irritáló hatású nátrium laureth-szulfáttal (SLES, INCI neve: sodium laureth sulfate) helyettesítik, ami viszont gyakran szennyezett a gyártás során keletkező káros anyagokkal. Az EWG adatbázisa szerint kiemelt kockázat a rákkeltő 1,4 dioxánnal való szennyezettség.

Az SLS irritálja a bőrt

Az SLS-ről több tudományos kutatás is bizonyította, hogy erős bőrirritáló anyag. Ha nagyobb koncentrációban találkozunk vele akkor a bőrirritáció hamar jelentkezik, kisebb koncentráció esetén felnőtteknél körülbelül egy óra után jelentkezhetnek a tünetek, azaz ha egy órát ülünk a kádban, SLS-es habfürdővel. Vékonyabb, érzékenyebb bőrű embereknél, illetve csecsemőknél, gyermekeknél hamarabb jelentkeznek a tünetek. Magasabb hőmérsékleten – forró vizes kádban – ráadásul jobban érvényesül ezen hatás. Magas koncentrációjú, vagy hosszú idejű SLS és SCS kitettség esetén, tehát ne csodálkozzunk, ha kiszárad, kivörösödik, esetleg begyullad a bőrünk. Az SLS-es sampon akár a fejbőr viszketését is okozhatja!

Az SLS súlyosbítja a bőrbetegségek (pl. ekcéma) tüneteit

Ekcémás vagy érzékeny bőrű embereknek nem javasolt SLS-t vagy SCS-t tartalmazó tisztálkodó szerek, tisztító szerek használata ugyanis súlyosbíthatja a tüneteket. Egy orvosi szaklapban bemutatott kutatás is megerősíti, hogy atópiás dermatitiszben (bőrgyulladás) szenvedő betegek szignifikánsan rosszabbul reagálnak SLS kitettségre.

Az SLS irritálja a szemet

Állatkísérletek, sőt humán vizsgálatok is alátámasztják az SLS szemirritációs hatását. Érdemes ezért elkerülni, hogy SLS tartalmú sampon a szemünkbe kerüljön, de a legjobb, fejbőrünk védelme érdekében, ha kerüljük az ilyen samponokat és inkább natúr alternatívát választunk. Gyermekek esetében, akiknek bőre még érzékenyebb kifejezetten ajánlott SLS mentes terméket választani.

Az SLS aftákat okozhat a szájban és a szájnyálkahártya irritációjáért is felelős

Az SLS akadályozza, lassítja a sebgyógyulást

Az SLS a bőr irritáló hatásával összefüggésben akadályozza, lassítja a bőrünkön lévő sebek gyógyulását. Így, ha sebes a bőrünk, kerüljük el, hogy hosszan üljünk a kádban, ha SLS vagy SCS tartalmú tisztálkodó szert használunk. Ne feledjük, az SLS az esetleges mikrosérülések gyógyulását is lassítja, ezért, ha teheted, cseréld le a tusfürdődet SLS mentes termékre.

Valószínűleg benned is felmerült már a kérdés, hogy ha ilyen káros, miért található meg mégis szinte minden kozmetikumban. A válasz egyszerű: népszerűségének titka, hogy olcsó és hatékony habképző. 

8 érdekes és megdöbbentő tény az SLS-ről – avagy miért érdemes elkerülni az SLS-sel való érintkezést

1. Nagy kozmetikai cégek rendszerint piacra dobnak olyan készítményeket, melyek bőrnyugtató tulajdonsággal rendelkeznek. Ahhoz, hogy ezek hatását tesztelni tudják, először irritálniuk kell a bőrt, amit aztán a kozmetikum megnyugtat. Hogy az erősen irritált állapotot elérjék, rendszerint SLS-t használnak, mivel ez gyors és intenzív reakciót vált ki.

2. A Sodyum Lauryl Sulfate káros hatással van a felszín alatti vizek növényvilágára és elpusztíthatja a halállományt. A szer képes beépülni és felhalmozódni a halak szervezetében, ami később az asztalunkra is kerülhet, ezért hatóságilag tilos az SLS-t természetes vizekbe engedni.

3. Kutatásokkal kimutatták, hogy a nátrium-lauril-szulfát nem csak rövidtávon fejti ki szemirritáló hatását, de hosszútávon gátolhatja a gyermekek szemének optimális fejlődését, felnőtteknél pedig szürkehályogot okozhat.

4. A mezőgazdaságban sem ismeretlen az SLS fogalma, ugyanis számos növényvédő és gyomirtó szer alapját képezi. Az organikus gazdálkodást folytató gazdák azonban nem használhatják a nátrium-lauril-szulfát alapú készítményeket azok környezetkárosító hatása miatt.

5. Az SLS bizonyított maró hatása nem csak a szennyeződések ellen érvényesül, de az Amerikai Toxikológiai Intézet szerint a bőrt és a zsírokat alkotó fehérjék ellen is.

6. Hő hatására a Sodium Lauryl Sulfate-ból mérgező szulfur-oxidok és nátrium oxidok szabadulnak fel. Ennek fényében már nem is tűnik olyan jó ötletnek elmerülni a habokban egy forró kádfürdő során.

7. Az SLS előállítása rendkívül szennyező, a folyamat során illékony, kénes összetevők szabadulnak fel, ráadásul az előállításhoz használt, mérgező hatású oldószerek (pl. karciogén nitrát) nyomokban benne maradhatnak a késztermékben.

8. A Sodium Lauryl Sulfate úgy szívódik fel a bőrön át, hogy apró molekulái képesek áthatolni a test sejtmembránjain. Az így megsérült sejtek sokkal érzékenyebbé válnak, és más mérgező anyagokat is könnyebben áteresztenek, azaz az SLS azon túl, hogy rossz hatással van szervezetünkre, segíti más kemikáliák bejutását is bőrünkbe.

Mi alapján választunk kozmetikumot?! Illat? Állag? Szép a csomagolása, csili vili reklám?

Bio vagy natur felirat van rajta? Gyógyszertárban vásároltuk, és az biztosan jó? Vagy esetleg vetünk egy pillantást az összetevőkre? Nem? Pedig nem ártana!

Az, hogy a bőrünket ápolni kell, szerencsére lassan köztudott, mitöbb az egészségtudatos életmód terjedésével egyre inkább előtérbe kerül, az egészséges bőrápolás illetve reflektorfénybe kerülnek az egészségre ártalmas készítmények, összetevők.

Miért is fontos ez?

Attól, hogy egy tégelyen az szerepel, hogy növényi összetevők, nem biztos, hogy nincs benne a bőrödre ártalmas anyag. Legyél tudatos, tanulj meg olvasni a sorok között, ne csak termék nevét (és ígéretét) olvasd el, tanulmányozd az INCIT – az összetevők listáját. AZ INCI az egyetlen, ami alapján el lehet eldönteni, hogy a kozmetikum hatékony-e, bőrbarát-e, ez a tégelyen vagy csomagolásán megtalálható apróbetűs: a termék hivatalos összetevőinek a felsorolása. Ez kerül a bőrre, a hatóanyagoknak kell bizonyítaniuk!

A bőröd megvéd téged, Te is védd meg őt!

LEGYÉL TUDATOS VÁSÁRLÓ, MERT IGAZÁN EGÉSZSÉGESEN LEHETSZ SZÉP!

forrás – egészségtér

Kormanik Andrea

kozmetikus & gyakorlati oktató

További érdekességek
Pollogen OxyGeneo™ kezelések

Mutass a legjobban, érezd magad a legjobban! Ebben hű társaid lehetnek az OxyGeneo™ kezelések, amelyek feltöltenek kívül-belül!  Az eredeti és védjegyoltalommal rendelkező

Bővebben »